Wprowadzanie wynagrodzenia postojowego jest zbliżone do zasiłku chorobowego – dlatego też należy najpierw:
W danych płacowych pracownika dodajemy składnik postojowy, wprowadzamy nieobecność i zaznaczamy opcję obliczania jak postojowe (opcja ta jest zaznaczana automatycznie, gdy w nazwie składnika lub nieobecności znajduje się fragment „POST”). Jeżeli nieobecność nie zostanie podana, ukaże się komunikat o niepoprawnych datach nieobecności, przyczyną komunikatu może być także brak grafika lub harmonogramu pracy, podawanego w danych kadrowych.
Stawka jest obliczana w dniach roboczych wprowadzonej nieobecności, zgodnie z grafikiem pracownika, w stosunku do liczby dni roboczych całego miesiąca.
W okienku w lewej części ekranu pokazywana jest informacja o wynagrodzeniu, m. in. obliczenie stawki dla kwoty minimalnego wynagrodzenia, podawanego w Stałych parametrach systemu.
Następnie klikamy przycisk Kalkulator – uruchamia się specjalny kalkulator. Podstawa jest zainicjowana składnikami z bieżącego miesiąca, i jest aktualizowana po zmianie danych miesiąca i roku w lewej części okna.
Istniejących składników płacowych nie należy zamykać datami – są one pomniejszane podobnie jak w wypadku zasiłku chorobowego poprzez obliczane w kalkulatorze potrącenia nienależne.